Водечки GPS-trackers за луѓе кои страдаат од деменција

  • 0

Водечки GPS-trackers за луѓе кои страдаат од деменција

Водечки GPS-trackers за луѓе кои страдаат од деменција

Постарите луѓе честопати можат да доживеат здравствени проблеми, поврзани со видот, слухот или дури и губење на свеста. Овие болести можат да предизвикаат сериозни проблеми или дури може да изгубите роднина. За овие типови ситуации, креиран е GPS tracker за постари лица; уред кој овозможува лоцирање на луѓе.

Тие се уреди специјално дизајнирани за стари лица и стари лица, со големи копчиња, едноставна употреба и поедноставени функционалности. Системи за следење за различни ситуации, засновани на SIM картички или GPS мрежи, со и без двонасочна говорна комуникација и со автономии кои варираат од неколку дена до неколку месеци.

Неколку студии наведуваат дека 60% од пациентите со Алцхајмерова болест ги напуштаат своите домови без своите старатели (деца, медицински сестри и сл.). Огромното мнозинство шета со часови. Пациентот станува дезориентиран бидејќи живее закотвено во минатото каде што нема моментални спомени. Улиците, во нивната сегашна конфигурација, се чудни места што не ги знаете.

Во овие ситуации, препорачливо е да имате технологија што овозможува брзо дејствување, како што е GPS-локаторот за стари лица, лица со деменција или Алцхајмерова болест. На овој начин, ќе избегнеме стресни ситуации не само во нас самите, туку и кај постарите лица, кои можеби не знаат како правилно да управуваат со нивниот недостаток на ориентација и да го влошат проблемот. Поголемиот дел од времето кога нема среќен крај, старецот е на помалку од 4 км од својата куќа.

 

https://www.google.com/search?q=The+Best+GPS+Trackers+for+Dementia+Patients&sxsrf=ACYBGNQZfFZIT2WxqG-WZAMBONznh3OVww:1571384543835&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjUxqnMp6XlAhUGiXAKHSeyDtUQ_AUIEygC&biw=1533&bih=801#imgdii=1q2_fQ8gxnmhiM:&imgrc=P10kx_0G-2Ic_M:

 

GPS локаторот за стари лица со деменција или Алцхајмерова болест го минимизира ризикот од амбулации што овозможува брза локализација во случај на загуба.

Локацијата може да се консултира од мобилен телефон, таблет или компјутер поврзан на Интернет.

Пред да набавите локатор за старешина, проверете дали ги исполнува вашите потреби. Многу економски алтернативи користат технологии кои може да не бидат корисни во одредени околности, како што се лоцирачи на Bluetooth.

Зошто е добро да се користи GPS локатор за постари лица?

Кога некој од нашето семејство веројатно ќе се изгуби, има проблеми со меморијата, Алцхајмерова болест, сенилна деменција или друга болест, локаторот за GPS е набавка што ни дава мир на умот.

Да се ​​наоѓаме наши најблиски во секое време може да биде најдобрата опција за случаи во кои времето не дозволува да бидеме постојано да гледаме на некоја личност. Со овие лоцирачи, можеме да ги отстраниме грижите, знаејќи во секое време каде е лицето што го носи.

Подолу ги разгледуваме главните функции на локаторот за GPS:

  • Присуство на микрофон.
  • „СОС“ уред или копче.
  • Присуство на SIM картичка (без комуникација со сателитот, обезбедува GSM комуникација).
  • Заштитник од лошо време за уредот.
  • Тоа ни овозможува да го следиме движењето на корисникот на мапата, како и да ја одржуваме врската на растојание.

Видови гаџети што можеме да ги најдеме

GPS tracker може да се обликува како нараквица или нараквица, другар, часовник, телефон или специјален преносен уред.

Локатор на телефон: овие типови телефони се опремени со големи копчиња и моќна и издржлива батерија. Важно е да се осигурате дека имате осветлување и функција „помош“ (СОС) со механички копчиња, за да се олесни пристапот до старите лица. Тие генерално ви дозволуваат да прифатите или одбиете повик во акција.

Рачен часовник со локатор на GPS: има вграден телефон, копче „SOS“, а некои модели имаат сензор за извлекување на рачен зглоб (за да знаеме дали корисникот продолжува да го носи часовникот или не.)
Многу од моделите се опремени со сензор за мерење на пулсот и откривање на остар пад.

Приврзок за GPS локатор: тоа е една од најмалите и наједноставните додатоци. Има копче за олеснување, GPS модул за да ја лоцира локацијата и сензорот за капка што ја открива положбата на телото и автоматски испраќа сигнал за итни случаи на старателот или одговорното лице.

Преносен уред: вклучува механичко копче за итни случаи и капаче за да се избегне вода и нечистотија, како што е прашина. Има многу моќна батерија и кога батеријата ќе истече го известува учителот со СМС-порака.

Што е и како работи GPS лоцирачот насочен кон постара личност?

Работата на овој уред е прилично едноставна. Уредот прима податоци преку комуникација со сателитите за локацијата на корисникот, така што опсегот не е ограничен. Со помош на вметната СИМ-картичка, локацијата се пренесува на членовите на семејството.

https://www.google.com/search?q=The+Best+GPS+Trackers+for+Dementia+Patients&sxsrf=ACYBGNQZfFZIT2WxqG-WZAMBONznh3OVww:1571384543835&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjUxqnMp6XlAhUGiXAKHSeyDtUQ_AUIEygC&biw=1533&bih=801#imgdii=Eu6KSaEWZmxe3M:&imgrc=P10kx_0G-2Ic_M:

Известувањето со податоци за постари лица може да се случи преку:

-СМС испраќање

Ако треба да го знаеме точното место каде е корисникот, едноставно мора да испратиме кратка порака до СИМ-картичката што е вметната во тракерот.

Уредот ќе ја испрати пораката за одговор до семејството со точни податоци на ГЕО и врска до картата (Гугл) со точката за обележување каде се наоѓа.

Овој вид на предупредување е многу економичен начин во однос на потрошувачката на енергија, односно GPS-тракерот работи во овој режим со помош на нормален телефон, така што не е неопходно да се користи паметен телефон.

-Оклучен систем за набудување поврзан со GPS tracker

Старателите можат да ја следат постарата личност користејќи компјутер, паметен телефон или таблета апликација. Може да се направи и на сите уреди одеднаш.

Тие се карактеризираат со голема потрошувачка на енергија, мора да имаме и Интернет врска на СИМ-картичката што е вметната во уредот за следење. Секогаш можеме да ги извршиме сите поставки од далечина со помош на СМС команди.

Што треба да барам при изборот на GPS локатор за стари лица?

Главно, овие уреди се разликуваат по форма. Важен аспект што треба да го земеме предвид е капацитетот (пр. Времетраење) на батеријата на уредот. Другите компоненти што мора да ги цениме е материјалот на изработениот. На пример, најскапите уреди едвај трошат енергија и работат многу побрзо и попрецизно.

Други фактори што можеме да ги процениме се дополнителните карактеристики како што се сензорот за капка или детекторот за мерење на забрзување, кој, во случај на остра промена на позицијата на локаторот, ќе биде известен преку СМС-итна помош. Водоотпорен случај е исто така добра опција, служи како заштита во неповолни временски услови.

Во некои модели на GPS, можеме да користиме периметар ГЕО (ограда) за воспоставување на граничната територија, така што при напуштање на означената област тракерот ќе испрати предупредувачка порака.

Неколку важни работи што треба да ги запомните

  • Кога батеријата е близу до исцрпување, уредот ќе го информира корисникот.
  • Уредот не е мобилен телефон, така што не влијае негативно на лицето што го користи.
  • Може да видите повеќе видови на локатори ориентирани кон постарите лица во различни категории.

сега

9233 Вкупно прегледи 16 денес
Печатете пријателски, PDF и е-пошта

Оставете Одговор

Контактирајте нѐ

OMG грижа за корисници

WhatsApp

Сингапур + 65 8333-4466

Џакарта + 62 8113 80221е-пошта: sales@omg-solutions.com или
Пополнете го формуларот за пребарување и ние ќе се враќаме до вас во рамките на 2

Најнови вести