Како работи системот за следење GPS?

 • 0

Како работи системот за следење GPS?

Тагови: 

Како работи GPS систем

GPS (Глобален систем за позиционирање) тракерите се навигациска опрема за електроника, дозволувајќи им на родителите, менаџерите и сопствениците на возила да ги следат нивните средства и нивните автомобили во реално време. GPS tracker, кој е специјално дизајниран за возила, е во состојба да понуди точни податоци за брзина и локација, додека помалку експанзивните опции снимаат ваков вид на информации за подоцнежна употреба. На кратко, тоа е главната функционалност на системот за следење GPS што се воведува од употребата на Глобална мрежа за сателитски систем (GNSS). Некои микробранови сигнали се емитуваат од овој систем кој потоа се испраќа преку сет на GPS уреди. Таков вид на возила може да се открие во паметни телефони и автомобили. Информациите за изворот содржат што се емитуваат од автомобилите се работи како што се брзината на возилото, локацијата, правецот и др.

Што се однесува до GPS-трасирањето на возилото или технологијата за комуникација на возилото, најмногу четири компоненти се дел од оваа мрежа што ја прави, вклучувајќи:

 1. GPS сателит
 2. Уред за следење на GPS возила
 3. Безжична мрежа
 4. GPS сервер

Ајде да истражиме како функционира системот за следење GPS

Можеби знаете, ГПС системот за следење користи табла мрежа на сателити за да ја одредите точната локација на вашиот уред што е специјално направен за таа цел. Основниот концепт зад GPS-tracker-от користи метод, познат како Trilateration за да ја потврди или пронајде физичката локација на уредот заснована на неговото растојание од три GPS Satellite. Точната технологија ја користат вашите преносни уреди или системот за навигација во автомобилот. Има само мала разлика помеѓу GPS tracker и системот за навигација на автомобили што навигацијата ви ја нуди вашата локација и насоките за возење, додека тракерот или ги емитува локациите во реално време или води евиденција за навиките за возење.

ГПС-системот за следење што се користи во возило е способен да ја емитува локацијата, на кратко, обично ја користи истата технологија што ја прави вашиот мобилен телефон за да се поврзе со светот преку Интернет или да остварува повици за да остане во контакт со роднини, пријатели и членовите на семејството. Тоа е главната причина поради која некои тракери за GPS автомобили имаат потреба од месечна претплата.

Може да купите ГПС систем за следење за лична употреба, како што е следење на возилото, следење на вработените и многу повеќе. Достапни се три различни типа GPS tracker, иако повеќето GPS се целосно опремени со телефони и можат да работат на кој било начин во зависност од апликациите инсталирани на телефонот.

 • Логгер на податоци
 • Плескач на податоци
  • Личен GPS
  • Следење на средствата
  • Следечи на авиони
 • Тајни GPS trackers
 • Возила OBD GPS Trackers

Работата на ГПС-уредите за следење се со истата шема, но наместо да ги прикажуваат информациите на кој било уред, микропроцесорот на уредот ќе ја пресмета точната локација и потоа ќе ги пренесе склучените податоци до централниот сервер преку Интернет користејќи ги мобилните телефони. После тоа, платформата е хостирана од сервер за прикажување на тековната локација и историскиот пат на уредот до корисниците, како и брзина и сигнали.

Постојат и други придобивки од системот за следење GPS што сопствениците на деловни активности можат да ги применат за да ја следат позицијата на возниот парк кој го следи однесувањето на нивните вработени. Некои патници поставија GPS уреди во багажот за да го спречат украдениот или изгубениот. Таквиот вид систем е корисен и за семејствата. Семејствата можат да користат GPS уреди за да внимаваат на децата, старите лица или миленичињата.

Пред да изберете GPS tracker, ќе мора на уредот ако сакате да пасирате или во реално време tracker.

Кои се пасивните следбеници?

Корисниците не смеат да го следат секој потег што некој објект и личност го прави при користење на Пасивен tracker. Прво, информациите се добиваат и потоа преземете на компјутер за да ги видите. Ваквите видови на trackers обично се прифатливи бидејќи немаат месечна претплата за претплата. На пример, овој крал на уредот може да собира податоци, на пример, каде што методот се преселил во изминатите 12 часа. Собраните податоци се чуваат на овој GPS систем за следење или во внатрешна меморија или во мемориска картичка, што подоцна може да се преземат на компјутер за анализа.

Кои се активни следбеници?

Од друга страна, обработката и испораката на податоци во реално време со користење на мобилна услуга е позната како Активно следење. Willе добиете информации во реално време преку мобилната мрежа што ви овозможува внимателно следење на средствата или вредните работи. Треба да платите месечни такси за користење на оваа услуга. Таа е една од најдобрите опции за комерцијална употреба, како што е следење на флотата, следење на луѓето, вклучително и стари лица или деца, бидејќи им овозможува на своите подароци да знаат каде се нивните lovesубови, без разлика дали се на време или би требало да бидат патување.

Систем за следење на мобилни телефони

Напредокот во комуникациската технологија го прави следењето на мобилни уреди прилично лесно за секого. Денес, мобилните уреди стануваат понапредни и ви овозможуваат да водите разговор. ГПС системот за следење на мобилни телефони е еден од оние достигнувања. Постојано, мобилен телефон што емитува радио сигнал, дури и кога не е во употреба или на повик. Сите компании за мобилни телефони можат да ја проценуваат локацијата на точниот мобилен телефон долги години користејќи ги триаголните информации од кулата за кои мобилниот телефон прима сигнали.

Со GPS технологија, локацијата на секој што носи GPS-базирани мобилен може лесно да следи во секое време. Според тоа, системот за следење на мобилни телефони GPS може да биде навистина корисна карактеристика за деловна гледна точка, особено за сопствениците, пријателите, родителите и соработниците.

Ако барате таков систем за следење GPS, тогаш можете да ги добиете вашите раце со такви одлични производи специјално дизајнирани за цели за следење на GPS. Како што знаете, модерната технологија го направи нашиот живот поудобен и секојдневно наоѓајќи нови начини за да го направи поудобен. Без разлика дали треба да внимаваш на возниот парк, деца, стари лица или миленичиња, сè е во вашите прсти. Денес, пазарот е полн со производи кои нудат услуга на системот за следење GPS и ефикасно се справувате. Некои од нив се следниве:

 • Детски часовник за следење
 • GPS Tracker Watch за деца и стари лица
 • Личен GPS Tracker за глуждот
 • Водоотпорен GPS часовник

сега

19313 Вкупно прегледи 9 денес
Печатете пријателски, PDF и е-пошта

Оставете Одговор

Контактирајте нѐ

OMG грижа за корисници

WhatsApp

Сингапур + 65 8333-4466

Џакарта + 62 8113 80221е-пошта: sales@omg-solutions.com или
Пополнете го формуларот за пребарување и ние ќе се враќаме до вас во рамките на 2

Најнови вести