Функции на Глобалниот систем за позиционирање (GPS)

  • 0

Функции на Глобалниот систем за позиционирање (GPS)

Функции на Глобалниот систем за позиционирање (GPS)

Кратенката GPS се залага за Глобален систем за позиционирање - преведено: Глобален систем за позиционирање. Официјалното (долго) име е Навигационен сателитски тајминг и рангирање - глобален систем за позиционирање или скратено NAVSTAR GPS.

Најважните факти:

- Технологијата е развиена од Министерството за одбрана на САД уште од 1970-тите.
-ГПС беше официјално пуштена во употреба на 17.07.1995 година.
-Претходник: NNSS (сателитски систем за навигација на морнарицата) на американската морнарица, подоцна „транзит“

GPS алтернативи: Глобални сателитски системи за навигација од Русија, Кина и Европа

-ГЛОНАС е руска сателитска мрежа (работи).
-Бејду е името на кинескиот сателитски систем (во развој).
-Галилео е името на сателитскиот систем на ЕУ, започнат во декември 2016 година.

Следење на GPS, колоквијално, исто така, ГПС-уред за следење или GPS-предавател наречен ви кажува само со една рака, каде е системот за локација GPS, така е личност или дури и возило. Но, како работи GPS следењето? Што ми треба за ова? Дали е тоа комплицирано? Дали ми треба некој софтвер за тоа? Ние ви објаснуваме на таков начин што потоа, можете да најдете возила или луѓе.

Дури и да разберете зошто GPS Tracker е таков разноврсен и практичен уред, мора да знаете како работи. Прво, потребен е таканаречен GPS сигнал, кој се испраќа. Сега има два начина на кои комуникација може да се одвива: или со сателит или со SIM картичка.

Што е GPS Tracker?

Едноставно, GPS Tracker е мал мобилен телефон, само без дисплеј и без тастатура. Исто така, во тракерот сè уште има мал GPS чип, бидејќи веројатно имате еден на вашиот паметен телефон. Претежно овие GPS-trackers се сè уште прилично мали, честопати само со големината на кутија за совпаѓање.

Како ми доаѓа позицијата?

Многу лесно. Прво ви треба SIM картичка, но едноставна припејд картичка е доволна. Ако сè уште не сте се решиле за СИМ-картичка или сè уште барате, погледнете ја оваа фитинг СИМ-картичка. GPS Tracker го користи GPS чипот во уредот за да ја одреди нејзината позиција и потоа да го испрати на нашиот бесплатен GPS портал за следење. Ова е направено преку мрежата за мобилни телефони. На нашиот портал за следење GPS, овие податоци се зачувуваат и тогаш ќе го видите GPS-предавателот на картата. Доколку не сакате да користите GPS сервер како нашиот, можете исто така да го повикате уредот или да му испратите СМС порака и ќе ви одговори со СМС порака со линк до „Гугл мапс“. Се разбира, нашиот GPS систем за следење е многу поудобен тука отколку што треба да испраќате СМС порака секој пат, затоа што ако го користите нашиот портал за следење, континуираната комуникација со GPS предавателот ќе биде автоматска. Тогаш не треба да правите ништо друго освен да се најавите со вашето корисничко име на нашиот портал и веќе ќе ја видите локацијата на возилото или лицето.

Како работи GPS серверот / порталот за следење?

Вашиот GPS Tracker може да ви ја испрати позицијата преку СМС-порака или директно и автоматски преку мобилната мрежа до нашиот GPS сервер. Нашиот GPS портал за следење ги прима овие податоци, ги проценува и ги чува овие податоци во базата на податоци. Но, вие како корисник, немате никаква врска со сите овие технички позадини затоа што само го отворате порталот за локација, го внесувате вашето корисничко име и лозинка и ја имате локацијата во живо на вашиот компјутерски екран, таблет или паметен телефон.

Таканаречен портал за следење е потребен не само за луѓето, туку и за следење на животни или следење на возила. Преку таков онлајн портал, корисникот ужива неколку предности одеднаш. Периферните податоци, како и тековната позиција на GPS-tracker, можат оптимално да се земат предвид. Честопати, бројни извештаи и функции се достапни кои овозможуваат оптимално и точно следење на маршрутата. На ист начин се откриваат информации за работниот век и времето на патување. Кога ќе остане одредена област, алармот може да се вклучи. Собраните податоци се оптимално сумирани на вакви портали. На порталот, можно е да се конфигурира тракерот, кој работи од далечина. За професионално управување со ова, треба да се користи соодветна програма.

GPS Tracker: Тие се погодни за тоа

Прво и најважно, GPS приемниците се користат за позиционирање на корисникот. На пример, во форма на апликација за мапа за паметниот телефон. Некои апликации се оптимизираат за специфични цели, како што се планински велосипедизам или пешачење.

Друга цел е одредување на позицијата на предмети или домашни миленици. Првиот се користи во сè попопуларното хоби „Геокаширање“, еден вид лов на богатство преку GPS. Вториот случај веројатно ќе ги интересира главно сопствениците на кучиња кои сакаат да патуваат на отворено со нивниот најдобар пријател, каде што понекогаш го пуштаат поводник. Со GPS јака за кучиња, сопственикот може да го лоцира своето куче во секое време, дури и ако тоа не е пред очите и угледот.

Брзината исто така може да се мери со лоцирање на положбата на објектот во две фиксни времиња и мерење на неговото растојание помеѓу два пати. Ова е направено со уреди за навигација во автомобил, кои исто така ви ја покажуваат вашата брзина во километри на час на дисплејот. Во принцип, колку повеќе сателити или радиостаници, толку е попрецизна вашата позиција.

ГПС-тракерот исто така често се нарекува како пронаоѓач на насоки, уред за следење, бигл или како тракер. Не само што вашите атлетски перформанси при џогирање и трчање или турнеја можат подобро да се документираат и реконструираат, туку уредот е многу повеќе. Постојат многу области каде општата безбедност може да се подобри со GPS-мониторинг. На пример, ако родителите се загрижени дека нивните деца добро пристигнале на училиште, особено се препорачува GPS Tracker. Се разбира, ова важи и за патот дома. Во итни случаи, луѓето со деменција можат да се најдат побрзо. Ако се појават несреќи или е потребен повик за помош на одмор или патување, уредот дава исто толку безбедност. За автомобили, мотоцикли, велосипеди и други возила, ова резултира во идеална заштита од кражба. Исто така, багажот или другите скапоцености може да се најдат лесно со GPS-tracker и GPS-мониторинг.

сега

10693 Вкупно прегледи 11 денес
Печатете пријателски, PDF и е-пошта

Оставете Одговор

Контактирајте нѐ

OMG грижа за корисници

WhatsApp

Сингапур + 65 8333-4466

Џакарта + 62 8113 80221е-пошта: sales@omg-solutions.com или
Пополнете го формуларот за пребарување и ние ќе се враќаме до вас во рамките на 2

Најнови вести