Најдобри GPS-Trackers за пациенти кои страдаат од Деменција

  • 0

Најдобри GPS-Trackers за пациенти кои страдаат од Деменција

Најдобри GPS-Trackers за пациенти кои страдаат од Деменција

Не е целосно дел од новите информации дека пациентите со деменција честопати талкаат сами на себе, впрочем, здружението Алцхајмер спроведе истражување и заклучи дека 6 од 10 пациенти често талкаат. Ова не е баш добра вест како што дополнително се потенцира, повеќе причина мора да се стави врз нив внимателно следење и добро гледање. Тоа е императив да го знаете нивниот потег и всушност да кажете каде и да се, дури и ако не сте околу нив лично. Во последно време имало многу пронајдоци што го прават ова многу лесно. Од приврзоци, ленти за ремени, па дури и паметни часовници може да се користат за да се грижат за овие лица со посебни потреби кои имаат многу големи шанси сами да талкаат.

Истражувањето на здружението, исто така, потврди дека поединците обично се наоѓаат 1 милја или половина оддалеченост од местото каде што биле првично. Талкањето е одредена фаза на деменција и мора да биде соодветно забележано и да се внимава, да се биде во потрага по посебни знаци дека овие пациенти би можеле навистина да се одвиткаат е доста важно. Секогаш кога ќе забележите член на вашето семејство со посебна потреба, исчезнува за подолг период; тие би можеле да трчаат нагоре и надолу во продавница, да шетаат напред и назад или само да изгледаат многу изгубени во околината. Тогаш е време да направите некои големи планови во случај на вонредни состојби што може да се појават кога можеби не сте околу или на располагање.

Следењето на локацијата е полесно растечко поле, има дури и теории на заговор кои веруваат во следната деценија, сите ќе бидат следени. Родителите сега се во можност да ги следат своите деца и исто така можат да ги следат и нивните родители (постарите). Дури и здравствените служби сега користат ГПС-тракери за да ги следат нивните пациенти, особено оние кои можат да бидат многу отсутни.

Некои смели класификации на овие тракери се:

Технологија за следење

Да се ​​има телефон стана императив за секој човек сега, овие мобилни телефони што сега ги носи оваа генерација се паметни телефони. Паметните телефони обезбедуваат лесен начин за следење, бидејќи сите тие имаат вграден GPS простор, овие се поостварливи ако телефонот е вклучен. Овој основен систем користи сигнал за телефонски роаминг, што ги поврзува со најблиската кула наоколу. Со локацијата на кулата, позицијата на уредот може да се пресмета со мултилатерализам. Смартфоните сега користат хибриден систем за локација за следење, хибридниот систем вклучува вкрстување на GPS и најблиската мобилна кула на која е поврзан. GPS работи подобро на отворено село, каде што области се добро мапирани, како за оние што се движат низ градот, полесно е да се следат нив користејќи WIFI на различни локации.

Сега, кога е објаснато технологијата за следење, само треба да вметнете картичка за Модул за идентитет на претплатникот (SIM) во значка, направа што ја носи зглобот или дури и трагач за приврзоци. Што се однесува до оние уреди без модул за SIM картички, тие можат целосно да се следат со употреба на сателити или со Bluetooth во спарување со блискиот паметен телефон. Но, за да може да испраќате и примате податоци, на целиот уред е потребна мрежна врска за да се овозможи пренос на податоци. Ова исто така може да се земе предвид при изборот на trackers за пациент од деменција.

Нега на пациенти

Проценката покажа дека над 850,000 луѓе кои живеат во Велика Британија страдаат од деменција, но само околу половина од оваа популација е дијагностицирана. Ова е исто така сличен случај низ целиот свет, всушност, многу други имаат дијагностицирано само многу малку од државите. Луѓето кои биле дијагностицирани треба да побараат помош од нивните специјални центри или лекари поврзани со здравјето. Талкањето е мошне чудна фаза и се случува доста, 40% од пациентите со деменција често талкаат надвор од нивните домови, на крајот се губат и со време кога ќе се најдат некои може да бидат мртви.

Некои земји имаат телекастри и системи засновани на аларми со персоналот подготвен да одговори на повиците на пациентите со деменција. Во случаи како ова за мала такса, тие можат да изберат да бидат одговорни за пациентот и да преземат целосна одговорност за нивната локација и каде се наоѓаат. Ова честопати кога овие провајдери на телекаре кои може да бидат приватни компании ставаат трагачи на нивните пациенти за да продолжат да знаат за каде се наоѓаат.

Специјални изработени trackers

Сега многу технолошки компании прават пронаоѓачи, а здравствената заштита соработува со нив за да обезбеди директна употреба во нивната работа. Пример за таков уред е GPS014D; за цена од околу $ 238 и без месечен пакет за претплата, тоа е трагач за приврзоци за стари лица и деца. Се носи како и секој друг нормален приврзок на вратот. Има GPS-tracker вграден во тој дел кој го следи движењето на детето со посебни потреби, има камера што испраќа СОС-пораки заедно со слики на овој начин не само што добивате предупредување, туку гледате и што се случило. Тоа е уред од типот 2, што значи дека пораките не можат да се примаат само од него, туку може да се испратат и до него.

Друг пример на таков уред е OMGGPS10D, синџир за клучеви за следење iHelp 3G / 4G GPS. Водоотпорен е со сензор за неподвижен и пад, совршен уред за постари лица со деменција. Може да се користи за да се следи во реално време статусот на постариот. IHelp може автоматски да активира SOS за да повика поединци 5 за да обезбеди помош веднаш. Isе биде навистина корисно ако имате постар граѓанин кој живее сам и од време на време претрпува загуби на меморија, клучниот ланец може да биде навистина корисен за да се внимава на нив и брзо да реагирате на итни случаи што може да ги имаат. Некои од значајните одлики кои ги поседуваат клучните ланци се:

  1. Предупредување кога корисникот се скитнува или изгуби на непозната локација
  2. Безбедно предупредување кога сениорот е во нивниот дом
  3. GPS системот може да обезбеди сигурност во Pf при патување и да го направи потешкиот пат полесен за паметење за некој со губење на меморија, ги прави сите лесни за сите вклучени на крајот.

сега

5265 Вкупно прегледи 10 денес
Печатете пријателски, PDF и е-пошта

Оставете Одговор

Сингапур Топ 500 претпријатија 2018

Сингапур Топ 500 претпријатија 2018

Контакт

OMG грижа за корисници

WhatsApp

Сингапур + 65 8333-4466

Џакарта + 62 8113 80221е-пошта: sales@omg-solutions.com или
Пополнете го формуларот за пребарување и ние ќе се враќаме до вас во рамките на 2

Најнови вести