5 Работи што треба да ги знаете за полициските камери за тело

  • 0
Работи што треба да знаете за полициските камери за тело

5 Работи што треба да ги знаете за полициските камери за тело

Камерите што се носат на телото не се целосно нови за оваа генерација. Често забележуваме телохранители и тајни агенти за работа го користат ова за разузнавање додека работат. Како и со секоја технологија, полициската камера што ја носи полицијата станува нов тренд во современите агенции за спроведување на законот. Бидејќи агенциите постепено продолжуваат со своите програми, од суштинско значење е тие да гледаат критички во системот за камери што се носи на телото и да анализираат дали навистина вреди и дали има оправдување за неговата имплементација.

Кога се приближуваше од гледиштето на јавноста за ова прашање, се гледа дека постои зголемување на одговорноста и транспарентноста на полицијата кога се во камери што се носат на телото. Студиите покажаа дека однесувањето и професионализмот се виделе на својот врв, не е баш ново, бидејќи е нормално, луѓето природно имаат тенденција да се однесуваат добро кога постојано се свесни дека можат да бидат под надзор. Се смета дека тие избегнуваат употреба на сила при непотребно или избегнување на прекумерна употреба на сила за приведување.

Придобивките ги извлекуваше офицерот додека беше на камери што се носеа по тело

Не е никаква вест дека многу агенции за спроведување на законот имаат спротивставени ставови во врска со камери што се носат на телото, многу се чувствуваат непријатно кога го носат додека работат. Некои од придобивките и загриженоста забележани се:

  1. Имајќи јасна слика за вистинскиот став на една личност, вообичаено е проблем кога апсете панк за недолично однесување и прекршување на законот. Понекогаш, овие особени лошо раководители ќе се гледаат како да облекуваат ангелски во костум и да зборуваат навистина мирно. Овие може да бидат навистина фрустрирачки, но со камера што се носи на телото, прикажаното видео може лесно да ја дискредитира фарсата или шарата што би можеле да се обидат да ја повлечат. Ова може да биде многу корисно кога станува збор за гонење.
  2. Непристрасна природа на камерата, ние природно веруваме во она што можеме да го видиме со двете очи, ова е сосема нормално. Секогаш е многу лесно да се произведат видео докази за да му се помогне на случајот, мора да го однесете поротата или судијата на улица за да им покажете што се случува таму. Кога ќе видат со свои очи, донесувањето одлука станува многу лесно за нив.
  3. Со воведувањето на камери истрошени, се гледа дека има драстично намалување на поплаките и наводите нанесени против полицајците. Луѓето имаат тенденција да се однесуваат повеќе и да се придржуваат, особено кога знаат дека постои можност да се следат.
  4. Драстично намалување на законот за кривична правда, бидејќи криминалците се изјаснуваат за виновни по обвиненијата откако ќе се играат видео докази за нив. Откако ќе бидете фатени во овој чин, ова може лесно да му се покаже на секого, ова ја намалува можноста или подготвеноста на секој што ве брани од вас, бидејќи сите докази поинаку посочуваат.

Дискреција

Отсекогаш постоел проблем со што треба да снима полицијата и дали треба да снимаат сè? Па, ова е голем проблем, камери за каросерија имаат потенцијал да ја уништат врската што ја гради полицискиот службеник уште од неговото пристигнување на сила. Исто така, треба да се напомене дека сведоците на местото на злосторството сакаат да останат анонимни и би сториле сé што е можно за да избегнат да бидат снимени. Некои од ова дискреционо право ја водат полицијата за тоа кога да користат дискреционо право и да даваат параметри што би воделе за употреба. Постојат два главни пристапа кон дискреционо право:

  • Некој бара од службеникот да го запише целиот свој контакт со јавноста, а не само за време на повиците, тоа е од суштинско значење за секогаш да се снимаат дури и неформални разговори со цивилите. Но, според некои закони, да се бара евиденција на полицискиот службеник, сето ова ја поткопува приватноста на цивилите и престапувањето може да биде погрешно и на крајот да се случи оган.
  • Другото е да се бара службеник да ја активира својата камера кога реагира на повиците за нивна услуга. Овие услуги би можеле да вклучуваат: пребарувања, сообраќај, апсења, запирања, гонења, па дури и испрашувања. Да се ​​снима службеник за снимање на сцена на животно дело може да биде корисно и да помогне брзо да се реши кривично дело.

Дискрецијата е нешто многу суштинско и мора да се набудува, ова е многу круцијално бидејќи може да се повредите на цивилната приватност и тоа може да резултира во провокација. Клучно е да се забележат времиња да не се евидентира настан; бидејќи таквите времиња би можеле да бидат небезбедни, непрактични, па дури и невозможни. Ова, сепак, бара службените лица да пишуваат документи зошто би ги исклучиле своите камери што се носат на телото.

Заштита на податоци

Имајќи камери што се носат на телото, им овозможија голема можност да користат технологија за препознавање на лицето за да препознаат лица вклучени во еден случај. Користењето на оваа камера му овозможува на службеникот да ја сними околината, досега тие имаат законски права да бидат таму. Друг дел за кој треба да се фокусираме е колку долго можат да се чуваат, користат, чуваат или упатуваат овие снимки. Ова дополнително ги дели на докази и во докази снимки. Првиот значи снимки што можат да се користат за цели на истрага, додека втората вклучува снимки без никаква вредност или односи со истрага, па оттука тие се бескорисни. Од суштинско значење е да се напомене фактот дека службеникот може да стори распит со осомничен, но би било погрешно да се сними испрашување со кој било цивил на улица. Престапува и овие линии не треба да се преминуваат.

Добро е да се напомене дека камењата што се носат на телото имаат многу предности, но исто така мора да се напомене дека обуките мора да се спроведуваат на полициските службеници и да ги натераат да знаат кога и каде да ги користат и исто така како да ги користат. Важноста на дискреционо право не може да биде пренагласена.

Судска постапка

Заштедени се многу пари што инаку требало да се трошат за судски предмети, едноставно е секогаш лесно да се видат работите на снимки и да се спречи вклучување на судска седница. Истражувачите во една студија предводена од лабораторијата во полицискиот оддел DC и DC, проверувале дали присуството на камера што се носи на телото врз полицајците навистина имала ефекти на голем начин. Тие видоа дека службениците со камери што се носат со телото се повеќе вклучени во судските случаи, сепак има многу неизвесности бидејќи им беше забранет пристап до судски исходи.


2402 Вкупно прегледи 1 денес
Печатете пријателски, PDF и е-пошта

Оставете Одговор

Контакт

OMG грижа за корисници

WhatsApp

Сингапур + 65 8333 4466

Џакарта + 62 8113 80221


email: sales@omg-solutions.com
or
Пополнете го формуларот за пребарување и ние ќе се враќаме до вас во рамките на 2

OMG Solutions Batam Office @ Harbourbay Ferry Terminal

OMG Solutions Batam Office @ Harbor-Bay-Ferry-Terminal

OMG Solutions купи канцеларија во Батам. Нашето формирање на тим за истражување и развој во Батам е да обезбедиме дополнителна иновација за подобро да им служиме на нашите нови и постојни клиенти.
Посетете ја нашата канцеларија во терминалот за ферибот Батам @ Харборбај.

Сингапур Топ 500 претпријатија 2018 и 2019

Сингапур Топ 500 претпријатија 2018

Тип на фото апарат


Категории на страници

4G камера во живо
Додатоци - фотоапарат облечена во каросерија
Написи - фотоапарат што се носи на тело
Надзор над спроведувањето на законот и доверливоста во Азија
Препознавајќи го приговорот кон камери обложени од тело од страна на работниците
Јавни верувања на фотоапаратот што се носи на тело
Технолошка иновација со камера што е во облик на тело, низ годините
Зошто фотоапаратите кои помагаат во телото помагаат во управувањето со законите?
Влијанија врз безбедносните страници со помош на камери кои се во облик на тело
Недостатоци на камерата што се носи на тело од страна на полициски службеници
Привилегии за користење полициска камера облечена во тело
Камерата што се носи на тело можеби не е последната пресуда
Телефонска камера: Тактики што ќе помогнат во болниците
Воведување на препознавање на лицето на фотоапаратите кои се носат на телото
Точки што треба да се забележат пред набавката на фотоапаратот облечен во каросерија
Владина заштита на мрежата со помош на камера што се носи во тело
Користете камери за каросерија за да се обезбеди безбедност на вработените по индустрија
Воведување на шеми и учење за фотоапаратот што е во облик на тело
Недостатоци на полициските службеници користејќи камера што се носи во каросерија
Причини Снимката што се носи во кампот не може да ги расчисти работите
Постапки за користење на камери што се во облик на тело
Камерата што е во облик на тело ставена во употреба во здравствени установи
Камерите облечени во полициското тело се очекува да го одликуваат признавањето на лицето
Избор на соодветна камера обложена на тело
Безбедни техники што ги користи владата за да ја заштити платформата со камера што е во облик на тело
Придобивки од камери за тело од страна на индустријата
Спроведување програма и часови за фото-фотоапарат
Подигање на загриженост за безбедност и приватност во врска со камерата што се носи во полиција
Телото-облечена камера не може да ги реши сите ситуации
Методи на употреба на камери во тело
Предности на камерата што се носи во тело во болниците
Промовирање на препознавање на лице за службеници за спроведување на законот Камера за тело
Одлучување за правилна камера обложена на тело
Методи што Владата може да ги користи за да ја заштити мрежата за камера што е во облик на тело
Комунална употреба на камери што се носат со каросерија по индустрија
Наметнувачка шема за фотоапарат и тело научена лекција
Зголемување на безбедносните проблеми и доверливоста Обновувајќи ја камерата облечена во полициското тело
Зошто снимките од кампот можеби не се јасни работите
Упатства за употреба на камери обложени со каросерија
Употреба на фотоапаратот користен во здравствени установи
Препознавањето на лицето е приближно до полициските фотоапарати облечени во телото
Избор на соодветна камера што се носи на тело
Безбедна мрежа за кабина со тело за владата
Употреба на камери обложени по тело од страна на индустријата
Спроведување на препораки и научени лекции од програмата за камера кои се во облик на тело
Камерите облечени во полициското тело подигнуваат проблеми во врска со безбедноста и приватноста
Како камката облечена во телото на полициските службеници влијае врз приватноста во Азија
Вработените се грижат за користењето на фотоапаратот што е во облик на тело
Резидентниот увид на камери кои се во облик на тело
Подемот на технологијата на фотоапаратот кој е во облик на тело
Потенцијални придобивки од камерата облечена во телото за спроведување на законот
Безбедносно претпријатие - Колку се ефектите камерите облечени во полициското тело
И покрај ограничувањата, полициските камери за тело се сè уште популарни
Камери за носење на тело
BWC095-WF - WIFI GPS камера во живо за струјно тело (отстранлива батерија)
BWC094 - Достапна мини камера облечена во каросерија (отстранлива SD картичка)
BWC089 - 16 долги часови лесни лесни полициски тела на полициското тело (широк агол 170-степен)
BWC090 - полиња со мала тежина на полицијата облечена во безбедносните стражари (широк агол 170-степен 12 работни часа)
BWC083 - полиња со мала тежина на полицијата облечена во безбедносните стражари (водоотпорен, широк агол 130-степен, 12 работни часа, 1080p HD)
BWC081 - Ултра мини WIFI полициско тело облечена во тело (140 степени + ноќна визија)
BWC075 - OMG Светски најмала мини полициска камера облечена во тело
BWC074 - Мини-лесна камера за носење телесна тежина со супер видео компресија - 20-25 часа за 32GB [Без LCD екран]
BWC058 - Mini OMG фото-фрлена кабина за тело - Супер видео компресија - 20-25 часа за 32 GB
BWC061 - Долги часови на OMG [16 часа] Камера со кабел за тело за снимање
BWC055 - Отстранлива камера за микро камиони со каросерија од SD-картичка
Лесна телесна тежина WIFI тело за превземање на камери, видео 1728 * 1296 30fps, H.264, 940NM Nightvision (BWC052)
BWC041 - ОМГ камера облечена во каросерија
Mini OMG камера облечена во каросерија, 2K видео (SPY195)
BWC010 - Мини полициско тело облечена во тело, 1296p, 170Deg, 12 часа, ноќна визија
BWC004 - Олимпирана обвивка на ОМГ камера облечена во каросерија
BWC003 - Мини полициска камера облечена во телото
Камера за носење на копче OMG, видео-рекордер активиран со движење (SPY045B)
WIFI Portable Wearable Security 12MP камера, 1296P, H.264, контрола на апликации (SPY084)
Камера поставена со глава
Нови
Некатегоризирано - Камера со кабел за тело
BWC071 - Дополнителна мини камера облечена во каросерија
BWC066 - Полициска камера за полициска камера за кацига за кацига
Безбедно куќиште на мини тело со шифрирање [со LCD екран] (BWC060)
BWA012 - Докинг станица за пристаништа 10 - Систем за управување со докази
Заклучи го клипот (BWA010)
Мини HD тело кое се носи на тело, 12MP OV2710 140 степен камера, H.264 MOV, 1080P, TF Макс 128G, Долготрајна работа (BWC053)
OMG Wifi Mini-чиста спортска камера за кациги за акција (BWC049)
Мини шпион камера - Скриена камера за пенкало со широк опсег 170 Широк аголен објектив (SPY018)
OMG достапна 4G камера облечена во каросерија (BWC047)
Паметни очила за носење на тело за очила (BWC042)
видеа
BWC040 - Достапна HD камера за носење на тело
Отстранлива батерија - Камера со кабел за тело (BWC037)
OMG 8 порта станица со дисплеј (BWC038)
Камери за пренаменета телесна камера - приклучни станици 8 (BWC036)
Камено тело - 3G, 4G, Wi-Fi, стриминг во живо, далечински управувач во живо, Bluetooth, мобилна апликација (IOS + Android), континуирано снимање 8hrs, контрола на слајд на допир. (BWC035)
Телефонска камера - Wifi каросерија за каросерија (BWC034)
Носена камера за тело - чипсет Novatek 96650, вградена картичка за складирање (BWC033)
Телефонска камера - Ambarella A7LA50 чипсет, 140Degree широк агол, 128GB Макс чување, вграден GPS (BWC031)
Телефонска камера - Ambarella A7LA50 чипсет, 140Degree широк агол, 128GB Макс чување, вграден GPS (BWC030)
Телефонска камера - Ambarella A7LA50 чипсет, 170Degree широк агол, 128GB Макс чување, Тип на батерија што може да се отстрани (BWC028)
Облечена во камера за тело - чипсет на Ambarella A7LA50, широк агол на 170, 128GB Макс чување (BWC026)
Носена камера за тело - чипсет Novatek 96650 (BWC025)
Облечена камера за тело - Две заменливи батерии 2500mAh (BWC024)
Надворешна SD-карта со кабел за тело (BWC021)
OMG 4G фото-фрлена камера (BWC012)
Отстранлива полициска камера со GPS облик на батерија со GPS батерија [140deg] (BWC006)
OMG 12 пристаништа за каросерија со каросерија на телото на пристаништата (BWC001)
Скриена мини шпионска видео камера (SPY006)
Скриена шпионска Pocket Pen камера (SPY009)
Копче камера (SPY031)
WIFI Пен камера DVR, P2P, IP, 1080P Видео рекордер, Контрола на апликации (SPY086)
WIFI состанок за снимање на пенкало, H.264,1080p, откривање на движење, SD картичка Макс 128G (SPY091)
Производи
Дигитален диктафон за снимање на глас и видео, видео 1080p, глас 512kbps, ротација на 180 Deg (SPY106)
Камено носено тело / управување со дигитални докази (BWC008)
Листа на работни места

Најнови вести