Технолошка иновација со камера што е во облик на тело, низ годините

  • 0

Технолошка иновација со камера што е во облик на тело, низ годините

Телефонски технолошки иновации низ годините

Меѓу бројните електронски гаџети што секојдневно ги користиме, камерите се несомнено меѓу најпопуларните. Од паметните телефони до лаптопите до системите за безбедност на домот, сè има мала камера. Додека главната цел на фотоапаратите е да снимаат најмногу негувани спомени или работи што нè интересираат, некои се наменети за специфични задачи. Првиот пример е камион со камиони или камери, кои се носат или држат брзо на телото.

Како што сугерира името, кампот со каросерија е дизајниран да биде фиксиран врз нас. Корисниците кои најмногу ги користат се американски полицајци или персонали за спроведување на законот, кои ги користат за да снимат снимки од докази и сведоштва. Акционите камери се други видови камери што можат да се носат на телото и да ви овозможат да снимате лични активности. Ова исто така ги прави идеални за видео блогирање или спортско снимање.

Во текот на последните неколку години, технологијата комбинирана со иновации и напредок во областа на полицијата и безбедноста редефинираа многу аспекти на полициските и безбедносните служби. Главно, перцепцијата на технологијата како продолжување на владеењето на правото со цел употреба на насилство, како што е употреба на ТАСЕРИ - како што е ДНК-тестирање (римски, 2008) - како и механизам за подобрување на ефикасноста и ефективноста на услугите понудени од страна на полицијата во врска со откривање на криминал во врска со предвидливиот полициски модел (разузнавање) - полициско работење) и информации за ракување (како што се анализата на „Hot Hot Spots“ направена од CrimeView преку ПОЛ полицискиот информативен систем).

Технологијата исто така се повеќе се користи како механизам за набудување и надзор и од обични граѓани и од полицијата. Во раните 1990-ти во различните американски полиции, камерите поставени на видео-камери во автомобилот се појавија како нов метод за снимање контакт во реално време помеѓу полицијата и цивилите (Pilant, 1995).

И покрај раниот отпор обезбеден од страна на полициските службеници на овие фотоапарати (Pilant, 1995), истражувањата покажаа дека тие го зголемиле чувството на сигурност што полициските службеници го чувствуваат при извршувањето на своите должности, ја зголемуваат одговорноста и транспарентноста од страна на полициските службеници, исто така. и намалување на каква било одговорност од страна на полицијата. Како резултат, оваа технологија стана широко прифатена и прифатена од американските власти за спроведување на законот (IACP, 2003).

Од друга страна, CCTV системите стануваат сè попопуларни кај различните локални власти и органите за спроведување на законот, бидејќи тие обезбедуваат два многу важни перспективи за набудување и превенција, како што е превенција на криминал во целина и како алатка за полициска истрага.

Се разбира, зголемувањето и ширењето на паметните телефони (кои имаат вградена видео и аудио камера) во модерната дигитална ера, исто така, експоненцијално ја зголемија можноста за снимање настани како што се случуваат, особено за време на контакт со полицијата и граѓаните. Како резултат, видео и аудио снимање станаа широко распространет дел од животот на 21st век.

Што е камери што се носат на каросеријата-BWC?

Најновите технолошки достигнувања во областа на спроведувањето на законот во областа на надзорот вклучуваат камери што ги носат полицијата и приватните чувари во текот на услугата (камери што се носат на тело на полициски службеник). Технологијата на користење на овие камери е многу едноставна и ќе биде објаснета подоцна.

https://www.google.com/search?q=The+Evolution+of+Body-Worn+Camera+Technology&sxsrf=ACYBGNSWOIcAeBBIRfLTnkgAH9YmZFQ9xA:1571824412321&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiN6fqdjrLlAhUMrI8KHcMBBWsQ_AUIFCgD&biw=1533&bih=801#imgrc=dNSPuHdlC3aGfM:

Камерата што ја носи полицискиот службеник или чуварот на безбедноста (што е мал уред кој може да снима слика и звук) ја запишува интеракцијата и контакт на полициски службеник или чувар на безбедност со граѓанин, жртва или сторител на кривично дело. Видеото и аудио снимено од преносни камери се користат од страна на безбедносните власти и служби за да обезбедат транспарентност во нивните односи со граѓанското општество и во кои тие се крајно одговорни.

Како работи преновата камера?

Оваа технологија ја користи камерата поставена на багажникот или на телото на полицискиот службеник или чувар. Преносната камера е обезбедена со кабел од вратот на полицискиот службеник или е фиксирана во џебот или јака на униформата на полицискиот службеник. Може дури и да биде вметната во очила за сонце што ги носи полицискиот службеник. Во принцип, преносливата камера е позиционирана на повисоки точки на телото за да обезбеди добар визуел при снимање видео и аудио.

Оваа технологија може да снима слики и видео-аудио слики. Ова му овозможува да го сними она што го гледа офицерот за време на неговата смена и, следствено, да го снима секој потег што е направен пред него и од кого ќе дојде во контакт. Способноста за снимање може да биде ограничена од неколку часа до 14 часа. Постојат многу различни преносни фотоапарати кои ги носат полициските униформи, вклучително и Панасоник, ВИЕВУ, ТАСЕР Интернешнл, WatchGuard и Wolfcom Enterprises. Цената на таквата камера може да се движи од $ 200 до $ 1000, што е од околу $ 185 до околу $ 925.

Рачни фотоапарати можат да вклучуваат многу опции, како што се различните контроли на фотоапаратот што се корисни, како што се притискање на копчето за снимање, контроли на екранот на допир, видео и аудио-стриминг и можности за прегледување и репродукција во моментов преку екран што може да се интегрира . Видео снимките снимени преку фотоапаратите се преземаат преку приклучок за камера до локален уред за складирање (на пример, локален сервер на внатрешна мрежа) или преку интернет платформа за чување дигитални медиуми, заснована на облак, каде податоците можат да се шифрираат и управуваат. Некои модели исто така овозможуваат да се постави видеото додека полицаецот веќе е во полето на дејствување.

Технологијата на употреба на преносни камери вклучува многу компоненти, кои се разликуваат помеѓу различните производители на такви камери, како што веќе споменавме. На пример, системот TASER International наречен AXON вклучува-

  • Една мала камера во полициска униформа (или во шапка или јака со кошула или очила за сонце) што евидентира што гледа полицаецот,
  • Мал уред (на пример, лаптоп за паметни телефони) каде што е зачуван видео материјалот; и
  • Батерија која трае околу 12 до 14 часа и вклучува прекинувач за напојување на фотоапаратот за да и се овозможи на фотоапаратот да снима полициска слика по желба.

Системот AXON доаѓа со услуга за складирање на податоци базирана на облак, каде полицискиот службеник или службеникот на крајот на смената го става рекордерот во пристаништето, а потоа сервисот за складирање на веб Од друга страна, системот за носење фотоапарати VIEVU е самостоен систем со компактен уред што полициските службеници го носат на своите тела, кој вклучува видео и аудио камера и пренесување и складирање на податоци засновано на облак. глувчето ги поставува и безбедно ги поставува сите снимени видеа во базата на податоци.

Од друга страна, VIEVU системот за носење фотоапарати е самостоен систем со компактен уред кој полициските службеници го носат на своите тела, кој вклучува видео и аудио камера и преносен и складиран на база на облак.


2696 Вкупно прегледи 25 денес
Печатете пријателски, PDF и е-пошта

Оставете Одговор

Контакт

OMG грижа за корисници

WhatsApp

Сингапур + 65 8333 4466

Џакарта + 62 8113 80221


email: sales@omg-solutions.com
or
Пополнете го формуларот за пребарување и ние ќе се враќаме до вас во рамките на 2

OMG Solutions Batam Office @ Harbourbay Ferry Terminal

OMG Solutions Batam Office @ Harbor-Bay-Ferry-Terminal

OMG Solutions купи канцеларија во Батам. Нашето формирање на тим за истражување и развој во Батам е да обезбедиме дополнителна иновација за подобро да им служиме на нашите нови и постојни клиенти.
Посетете ја нашата канцеларија во терминалот за ферибот Батам @ Харборбај.

Сингапур Топ 500 претпријатија 2018 и 2019

Сингапур Топ 500 претпријатија 2018

Тип на фото апарат


Категории на страници

4G камера во живо
Додатоци - фотоапарат облечена во каросерија
Написи - фотоапарат што се носи на тело
Надзор над спроведувањето на законот и доверливоста во Азија
Препознавајќи го приговорот кон камери обложени од тело од страна на работниците
Јавни верувања на фотоапаратот што се носи на тело
Технолошка иновација со камера што е во облик на тело, низ годините
Зошто фотоапаратите кои помагаат во телото помагаат во управувањето со законите?
Влијанија врз безбедносните страници со помош на камери кои се во облик на тело
Недостатоци на камерата што се носи на тело од страна на полициски службеници
Привилегии за користење полициска камера облечена во тело
Камерата што се носи на тело можеби не е последната пресуда
Телефонска камера: Тактики што ќе помогнат во болниците
Воведување на препознавање на лицето на фотоапаратите кои се носат на телото
Точки што треба да се забележат пред набавката на фотоапаратот облечен во каросерија
Владина заштита на мрежата со помош на камера што се носи во тело
Користете камери за каросерија за да се обезбеди безбедност на вработените по индустрија
Воведување на шеми и учење за фотоапаратот што е во облик на тело
Недостатоци на полициските службеници користејќи камера што се носи во каросерија
Причини Снимката што се носи во кампот не може да ги расчисти работите
Постапки за користење на камери што се во облик на тело
Камерата што е во облик на тело ставена во употреба во здравствени установи
Камерите облечени во полициското тело се очекува да го одликуваат признавањето на лицето
Избор на соодветна камера обложена на тело
Безбедни техники што ги користи владата за да ја заштити платформата со камера што е во облик на тело
Придобивки од камери за тело од страна на индустријата
Спроведување програма и часови за фото-фотоапарат
Подигање на загриженост за безбедност и приватност во врска со камерата што се носи во полиција
Телото-облечена камера не може да ги реши сите ситуации
Методи на употреба на камери во тело
Предности на камерата што се носи во тело во болниците
Промовирање на препознавање на лице за службеници за спроведување на законот Камера за тело
Одлучување за правилна камера обложена на тело
Методи што Владата може да ги користи за да ја заштити мрежата за камера што е во облик на тело
Комунална употреба на камери што се носат со каросерија по индустрија
Наметнувачка шема за фотоапарат и тело научена лекција
Зголемување на безбедносните проблеми и доверливоста Обновувајќи ја камерата облечена во полициското тело
Зошто снимките од кампот можеби не се јасни работите
Упатства за употреба на камери обложени со каросерија
Употреба на фотоапаратот користен во здравствени установи
Препознавањето на лицето е приближно до полициските фотоапарати облечени во телото
Избор на соодветна камера што се носи на тело
Безбедна мрежа за кабина со тело за владата
Употреба на камери обложени по тело од страна на индустријата
Спроведување на препораки и научени лекции од програмата за камера кои се во облик на тело
Камерите облечени во полициското тело подигнуваат проблеми во врска со безбедноста и приватноста
Како камката облечена во телото на полициските службеници влијае врз приватноста во Азија
Вработените се грижат за користењето на фотоапаратот што е во облик на тело
Резидентниот увид на камери кои се во облик на тело
Подемот на технологијата на фотоапаратот кој е во облик на тело
Потенцијални придобивки од камерата облечена во телото за спроведување на законот
Безбедносно претпријатие - Колку се ефектите камерите облечени во полициското тело
И покрај ограничувањата, полициските камери за тело се сè уште популарни
Камери за носење на тело
BWC095-WF - WIFI GPS камера во живо за струјно тело (отстранлива батерија)
BWC094 - Достапна мини камера облечена во каросерија (отстранлива SD картичка)
BWC089 - 16 долги часови лесни лесни полициски тела на полициското тело (широк агол 170-степен)
BWC090 - полиња со мала тежина на полицијата облечена во безбедносните стражари (широк агол 170-степен 12 работни часа)
BWC083 - полиња со мала тежина на полицијата облечена во безбедносните стражари (водоотпорен, широк агол 130-степен, 12 работни часа, 1080p HD)
BWC081 - Ултра мини WIFI полициско тело облечена во тело (140 степени + ноќна визија)
BWC075 - OMG Светски најмала мини полициска камера облечена во тело
BWC074 - Мини-лесна камера за носење телесна тежина со супер видео компресија - 20-25 часа за 32GB [Без LCD екран]
BWC058 - Mini OMG фото-фрлена кабина за тело - Супер видео компресија - 20-25 часа за 32 GB
BWC061 - Долги часови на OMG [16 часа] Камера со кабел за тело за снимање
BWC055 - Отстранлива камера за микро камиони со каросерија од SD-картичка
Лесна телесна тежина WIFI тело за превземање на камери, видео 1728 * 1296 30fps, H.264, 940NM Nightvision (BWC052)
BWC041 - ОМГ камера облечена во каросерија
Mini OMG камера облечена во каросерија, 2K видео (SPY195)
BWC010 - Мини полициско тело облечена во тело, 1296p, 170Deg, 12 часа, ноќна визија
BWC004 - Олимпирана обвивка на ОМГ камера облечена во каросерија
BWC003 - Мини полициска камера облечена во телото
Камера за носење на копче OMG, видео-рекордер активиран со движење (SPY045B)
WIFI Portable Wearable Security 12MP камера, 1296P, H.264, контрола на апликации (SPY084)
Камера поставена со глава
Нови
Некатегоризирано - Камера со кабел за тело
BWC071 - Дополнителна мини камера облечена во каросерија
BWC066 - Полициска камера за полициска камера за кацига за кацига
Безбедно куќиште на мини тело со шифрирање [со LCD екран] (BWC060)
BWA012 - Докинг станица за пристаништа 10 - Систем за управување со докази
Заклучи го клипот (BWA010)
Мини HD тело кое се носи на тело, 12MP OV2710 140 степен камера, H.264 MOV, 1080P, TF Макс 128G, Долготрајна работа (BWC053)
OMG Wifi Mini-чиста спортска камера за кациги за акција (BWC049)
Мини шпион камера - Скриена камера за пенкало со широк опсег 170 Широк аголен објектив (SPY018)
OMG достапна 4G камера облечена во каросерија (BWC047)
Паметни очила за носење на тело за очила (BWC042)
видеа
BWC040 - Достапна HD камера за носење на тело
Отстранлива батерија - Камера со кабел за тело (BWC037)
OMG 8 порта станица со дисплеј (BWC038)
Камери за пренаменета телесна камера - приклучни станици 8 (BWC036)
Камено тело - 3G, 4G, Wi-Fi, стриминг во живо, далечински управувач во живо, Bluetooth, мобилна апликација (IOS + Android), континуирано снимање 8hrs, контрола на слајд на допир. (BWC035)
Телефонска камера - Wifi каросерија за каросерија (BWC034)
Носена камера за тело - чипсет Novatek 96650, вградена картичка за складирање (BWC033)
Телефонска камера - Ambarella A7LA50 чипсет, 140Degree широк агол, 128GB Макс чување, вграден GPS (BWC031)
Телефонска камера - Ambarella A7LA50 чипсет, 140Degree широк агол, 128GB Макс чување, вграден GPS (BWC030)
Телефонска камера - Ambarella A7LA50 чипсет, 170Degree широк агол, 128GB Макс чување, Тип на батерија што може да се отстрани (BWC028)
Облечена во камера за тело - чипсет на Ambarella A7LA50, широк агол на 170, 128GB Макс чување (BWC026)
Носена камера за тело - чипсет Novatek 96650 (BWC025)
Облечена камера за тело - Две заменливи батерии 2500mAh (BWC024)
Надворешна SD-карта со кабел за тело (BWC021)
OMG 4G фото-фрлена камера (BWC012)
Отстранлива полициска камера со GPS облик на батерија со GPS батерија [140deg] (BWC006)
OMG 12 пристаништа за каросерија со каросерија на телото на пристаништата (BWC001)
Скриена мини шпионска видео камера (SPY006)
Скриена шпионска Pocket Pen камера (SPY009)
Копче камера (SPY031)
WIFI Пен камера DVR, P2P, IP, 1080P Видео рекордер, Контрола на апликации (SPY086)
WIFI состанок за снимање на пенкало, H.264,1080p, откривање на движење, SD картичка Макс 128G (SPY091)
Производи
Дигитален диктафон за снимање на глас и видео, видео 1080p, глас 512kbps, ротација на 180 Deg (SPY106)
Камено носено тело / управување со дигитални докази (BWC008)
Листа на работни места

Најнови вести