Привилегии за користење полициска камера облечена во тело

  • 0

Привилегии за користење полициска камера облечена во тело

Привилегии за користење полициска камера облечена во тело

Во ерата на хипер-будност, камерите од сите видови станаа трето око што сите го гледаат и снимаат. Една од последните што им се придружи е камери за каросерија, дизајнирани во принцип за полициска употреба, за да се фати и однесувањето на агентите и времето кога е сторено кривично дело. Сепак, неговата употреба се протега на други професионални области, па дури и во секторот образование. Овој бум отвора нова дебата за вишокот или не на внимателност и промена на поврзаното однесување.

Несомнено, тоа се години на успех за фотоапаратите, надвор од модата на селфи-стикот, со подемот на акционите камери и GoPro како најголем експонент; телесните што следат полициски акции; бесплатни апликации за стриминг што емитуваат во живо за секого; или безбедносни уреди со висока технологија со препознавање на лицето. Сè повеќе моменти од нашите животи се заробени од камера, па се поставуваат нови прашања за тоа што значи да се живее под надзор од тоа трето око.

Поточно, камери за каросерија или камион со каросерија се добро примени во многу градови, бидејќи се сметаат за алатка за контрола и противтежа против полициската моќ. Овие се мали не-наметливи уреди прикачени на униформата на агентот на висина на рамото, за да се снимаат дискретно, без да се мешаат во вашата дневна услуга. Тие можат да снимаат континуирано, со можност за автоматско поставување видеа на облакот.

Додека полициските контроли и операции се премногу често кисели во тешките населби, видеото станува важна помош за спроведувањето на законот. Вооружени со каиш на униформа во градите, правоаголни камери со големина на токи-токи-токи ќе им овозможат на полицијата и жандармите да ги снимаат своите интервенции во живо. Прилагодливи 360 степени, нивните леќи со широк агол можат да фатат која било сцена, ден или ноќ, по иницијатива на полицијата која управува со уредот во зависност од ситуацијата. Завршувајќи го низата наши службеници, овие камери сега нудат сите средства за да ги оправдаат случаите на презир и да обезбедат лојалност на нашите агенти за време на проверките и запирањата. Сликите и звукот, снимени во мемориска картичка, се експлоатираат назад во полициската станица на ЦД-Роми. Сите овие докази можат да се додадат во записникот со кој се опишуваат фактите и кои можат да донесат постапка со предности како -

  • Уредот исто така вклучува специјален софтвер што ги чува и катализира снимките и спречува секаков вид измена или модификација. И во случај на кражба или загуба, исто така е обезбеден со механизам за заклучување. Тие овозможуваат снимање со мала осветленост и во екстремни услови.
  • Целта е јасна затоа што овозможува фаќање и на однесувањето на агент - соодветно или не - и кога е сторено кривично дело. Сепак, овој вид на уреди не е корисен само за полицијата. Во Азија, на пример, веќе се разгледува неговата употреба за пожарникари, чувари на плажа, патроли на плажа, контрола на животни или дури и во образовно поле, опремување на директорите и помошниците на директорите со камери за каросерија во наредната учебна година да ги регистрираат своите односи со наставниците и студенти.
  • Уредите овозможуваат процедури за снимање во реално време. Веднаш се испорачува, уредот почнува да снима и не може да се манипулира од службено лице затоа што информациите се преземаат само во моментот кога ќе заврши смената, во еден од центрите за собирање, каде по пристигнувањето потребно е да ги поврзете и да напишете корисник до тоа на екранот, тие можат да ги преземат датотеките во централната база, па дури и да прегледаат што направиле во одреден момент, но тие не можат да ги изменат или избришат.

На ист начин, уредот перманентно снима видео HD-видео (во реално време), аудио и геолокација, што значи дека во различните контролни центри ќе можат да знаат општи информации за тоа кој го носи. Друга придобивка е употребата на видео како доказ на суд.

  • Градежните материјали на уредот, додаде генералот, се тешки и отпорни на удари, затоа што се произведени за да издржат суровите услови на сонцето и водата без неуспеси.
  • Камерите за тело може да се користат како мерка за заштита. Кога некој станува агресивен и му се кажува дека е снимен или ја гледа камерата, тоа се претвора во промена во однесувањето, тоа е дополнителен слој на безбедност. Исто така, студиите покажуваат дека граѓаните се однесуваат подобро кога се евидентирани.
  • Видеото од камерите го одржува и контролира полициското одделение и се чува на безбеден сервер. Надвор од почетната цена за набавка на опрема е долгорочната цена за чување на податоците за програмата.

Поточно, податоците за телесната камера покажаа намалување на поплаките против агентите, како и значително намалување на употребата на сила од страна на офицерите. Некои од придобивките од камери за каросерија покажаа во земјата и дека сега доживуваме на нашиот тест беше зголемувањето на транспарентноста. Сè е направено преку видео записи и ако јавните известувања и службеникот го знаат тоа, сите се однесуваат подобро.

Видеото е снимено од перспектива на офицерот и фаќа 130 степени. Бидејќи на местото на настанот се појавуваат различни агенти, имате различни агли.

Законитоста

Истрагите посочуваат дека светот со повеќе камери за надзор би можел да биде, на некој начин, пријатен и побезбеден. Но, како што расте технолошката понуда, постојат и повеќе можности за невнимателна употреба. На ова се додава нејаснотијата на законитоста. Ова, на пример, предизвика жестоки дебати за тоа како полицијата треба да ги користи фотоапаратите ако може да се користат каде било, или кога да ги избрише снимките.

Бидејќи овие се појавуваат технологии, не постои строга регулација за нивната употреба, така што би можеле да бидеме изложени на постојани снимки каде и да одиме, без да контролираме кој може да ги види тие слики. Како и да е, оваа состојба може да има неочекуван ефект врз генерирањето потолерантно општество. И дури и дека ја цениме работата на другите повеќе.

1659 Вкупно прегледи 3 денес
Печатете пријателски, PDF и е-пошта

Оставете Одговор

OMG Solutions Batam Office @ Harbourbay Ferry Terminal

OMG Solutions Batam Office @ Harbor-Bay-Ferry-Terminal

OMG Solutions купи канцеларија во Батам. Нашето формирање на тим за истражување и развој во Батам е да обезбедиме дополнителна иновација за подобро да им служиме на нашите нови и постојни клиенти.
Посетете ја нашата канцеларија во терминалот за ферибот Батам @ Харборбај.

OMG решенија - Награден Сингапур 500 Enterprise 2018 / 2019

OMG Solutions - Топ 500 компанија во Сингапур 2018 година

Whatsapp нас

OMG грижа за корисници

WhatsApp

Сингапур + 65 8333-4466

Џакарта + 62 8113 80221

маркетинг@omgrp.net

Контакт

Најнови вести