Безбедносни уреди за човекот надолу - Осигурајте се дека сте предупредени ако некој вработен трпи несреќа

iHelp верзија 2 - Систем Man Down - Решение за безбедност на вработените во осамен работник

iHelp верзија 2 - Систем Man Down - Решение за безбедност на вработените во осамен работник

Лизгањето, тропањето и паѓањето се главните форми на несреќи на работното место што се случуваат во многу индустрии. Без разлика дали тоа ќе падне од височини или ќе се прегази преку жици, ваквите несреќи можат да предизвикаат сериозни повреди, а во екстремни случаи, дури и смртност за вработените. Да се ​​знае непосредно кога ќе се случи таков инцидент, ќе им се овозможи на работодавците брзо да се јават на лекарска помош и да спречат лоши ситуации. Ова е особено важно за ситуации кога вработените работат сами во изолирана околина, без вид. Theyе биде тешко да се повикуваат на внимание во случаи на потреба кога се повредени, и оттука, човечките аларми и уредите делуваат како популарно решение за вакви ситуации.

Уред за GPS Tracker iHelp 2.0 за вработени може да го следи статусот на вработениот во реално време. Кога има пад, iHelp 2.0 може автоматски да активира предупредување до мобилниот телефон на друго лице, за да може веднаш да се обезбеди помош

Работникот може да оствари повици или да испраќа сигнали и известувања до супервизорот во случај на вонредна состојба.

GPS040D - iHelp2.0 стари лица Деменција 4G GPS Keychain за следење - Дизајн

Производот е најпознат во локалните вести

OMG решенија - Интервју за медиуми v2

Работници во ризик

За вработените кои работат во најопасните сектори, како што се градежништвото, природните ресурси, здравството, извршувањето и транспортот, „Свесен 360“ им нуди целосни безбедносни решенија на вработените за да се обезбеди секој работник да добие помош или медицинска помош кога тоа е најпотребно. Без оглед дали станува збор за сателитски (GPS) уреди, апликации за паметни телефони или други гаџети што се носат, ние гарантираме дека вистинската технологија е распоредена за секоја единствена ситуација.

Најдобро користено за:

- Осамени работници
- Вработени во опасни околини
- Далечински работници

Откривање на падот и откривање без движење

Детекција точно паѓа со повеќе сензорни алгоритми

GPS040D - iHelp 2.0 Осамен уредник за работни места во Мандон - GPS приврзоци за клучни ланци - сигнализација за паѓање

Следење на локација

ОМГ-Решенија - Точно позиционирање

Слободно притискање за повик

Постариот е во состојба да комуницира со членовите на своето семејство со печатот на копче за време на итен случај.

GPS040D - iHelp2.0 стари лица со деменција 4G GPS Keychain за следење - Мерење + карактеристики

Погодно за ставање / Едноставно и практично (4 боја)

GPS040D - iHelp2.0 Постари лица Деменција 4G GPS Keychain за следење на GPS - Зглобна лента + 4 боја v2

Веб и мобилни апликации за мониторинг (историска рута / реално време)

Beе се обезбеди апликација за веб и паметен телефон со платформа за следење. Можете да ја проверите локацијата на уредот (историска рута / реално време) со вашиот компјутер, таблет или паметен телефон.

iHelp 2.0 - Систем Man Down - Решение за безбедност на вработените во осамен работник - Интернет и мобилни апликации за мониторинг

додатоци

iHelp 2.0 - Систем Man Down - Решение за безбедност на вработените во осамен работник - Додатоци 02

Карактеристики

1. најмалиот GPS-скенер за GPS / лични средства 3G (WCDMA) во светот
2. Докинг станицата обезбедува алтернативен метод за полнење и го прави многу побрз и лесен за употреба
3. Следење во реално време со GPS сателит
4. Следење од страна на RF (не е достапно сега)
5. AGPS, TTFF за 30 секунди (вклучено 10 секунди за вклучено GPRS)
6. Пад на тревога за деца и постари лица, како и за пациенти
7. Вграден сензор за вибрации
8. Вклучува батерија на литиум со полнење од 900 mAh. Време на подготвеност: 10 дена
9. Вграден 3D G-сензор за движење, аларм и управување со електрична енергија
10. Мониторинг на гласот
11. Двонасочна говорна комуникација
12. Пријавување податоци: 60000 локации
13. GPRS слепа област податоци повторно да испратите функција
14. Ажурирање на фирмверот преку воздухот
15. Одговори на картата за тековната позиција
16. СОС копче за итни случаи
17. Гео-зона аларм, Аларм со голема брзина
18. Аларм за движење
19. GPS-U-blox технологија

Спецификација за WCDMA

Модул WCDMA: Telit UL865 (900 / 2100MHZ и 850 / 1900mhz), 3G (WCDMA)

Поддржани групи
EUx варијанти:
2 Бендови GSM / GPRS / EDGE 900 / 1800 MHZ (2G)
2 опсези UMTS / HSPA 900 / 2100 MHz (3G)
* Северна Америка варијанти:

2 Бендови GSM / GPRS / EDGE 850 / 1900 MHz (2G)
2 опсези UMTS / HSPA 850 / 1900 MHz (3G)
Порака: Вградена TCP / IP преку GPRS класа 10, СМС пораки, Глас
антена: Изградена во FPC антената

Спецификација за GPS

 • GPS чипсет: uBlox 0702 (подршка за AGPS)
 • Канали: 50
 • Фреквенција на приемникот: 1575.42 MHz
 • Студено стартување: приближно 32S, типичен TTFF (95%)
 • Топло почеток: приближно 32S, типичен TTFF (95%)
 • Топло почеток: приближно: 1S, типичен TTFF (95%)
 • Антена: Вградена керамичка антена
 • Напон на полнење: DC5V
 • Резервна батерија: полнење, 3.7V, 800mAh (Li-Poly)
 • Конектори: Микро USB конектори
 • SIM картичка: микро SIM картичка
 • Акцелеметар: Вграден 3G сензор за движење
 • Флеш меморија: Вграден во 8MB меморија
 • Нормална потрошувачка на струја: 40 ~ 60mAh
 • Потрошувачка на струја за спиење: 5 ~ 10mAh (GPS исклучено)

животната средина

 • Работна температура: -20 ° C до + 80 ° C
 • Температура на складирање: -40 ° C до + 85 ° C
 • Влажност: 5% -95% без кондензација
 • Основни димензии: 61mm X 44mm X 16mm
 • Тежина (НЕТ): 30g

Сертификат

3g-gps-keychain-04

iHelp Man Down System - Листа со клиенти на решенија за безбедност и безбедност на работници

32666 Вкупно прегледи 82 денес
Печатете пријателски, PDF и е-пошта

OMG решенија - Награден Сингапур 500 Enterprise 2018 / 2019

Контакт

OMG грижа за корисници

WhatsApp

Сингапур + 65 8333 4466

Џакарта + 62 8113 80221email: sales@omg-solutions.com или
Пополнете го формуларот за пребарување и ние ќе се враќаме до вас во рамките на 2

Најнови вести

Што се аларми за човекот?

Човечки аларми се уреди кои откриваат падови и испраќаат предупредувачки сигнал на надворешен монитор. Постојат голем број на опции за аларм достапни на пазарот денес, од мобилни апликации до погодна за носене технологија. Челните аларми се одлично решение за оние кои работат во средини каде што се лизгаат, патуваат и паѓаат ризик, оние што страдаат од медицински проблеми и оние кои се изложени на ризик од физички напади. Алармите за долунаведеност се особено важен инструмент за осамени работници кои можеби не можат да алармираат некого ако страдаат од пад и се трошат во несвест или не се во можност да направат телефонски повик.